Prosincové vydání přináší dva texty týkající se přechodu energetiky z uhlí na obnovitelné zdroje. Uhelné regiony mají možnost připravovat strategické projekty, které pomohou s jejich transformací. K přechodu z uhlí dopomáhá i Modernizační fond. Aktuálně schválené prostředky míří do tepláren na modernizaci jejich provozů.

Efektivní nakládání s dešťovou vodou je nadále důležitým tématem, pro obce se otevírá možnost získat skoro dvě miliardy korun na chytání a využívání srážek. Návrat vody do krajiny je i jedním z důležitých adaptačních opatření.

Pokud nevíte, co je agrivoltaika, tak si můžeme přečíst článek o exkurzi do Nizozemí. Tam zemědělci využívají fotovoltaické panely při pěstování třeba malin. Zjistěte, jak spojení zemědělství a solární energetiky funguje, možná se dočkáme jejího využití i v Česku.

Na Desné byla dokončena jedna z největších protipovodňových staveb přírodního charakteru v České republice. Ochrání životy a majetky lidí a přírodě blízká úprava nezatíží okolní krajinu. Na Desné jsou v plánu další úseky řeky, které by měly projít podobnými úpravami.

Na Hané bývá vedro a trápívá ji sucha. Do vyprahlých zemědělských lánů si v Kozlanech umístili rybník a mokřady. Návrat vody do krajiny si místní velmi pochvalují, přítomnost vody láká živočichy včetně lidí.

Kromě jiného přinášíme v prosincové Prioritě i základní přehledy otevřených dotačních výzev, zvláště v Národním programu Životní prostředí se hodně urodilo. Zajímavé čtení také nabízejí rubriky Technologie, Zahraničí a Reportáž.

PRIORITA 12/2021 ke stažení >